UtahCounty.gov

The Official Website of Utah County Government

 

Utah County Clerk/Auditor

Bryan E. Thompson

Utah County Clerk

 

2018 Candidate & Ballot Information

 

Last Updated July 19, 2018 @ 11:00 am

 

 

State Candidates
Utah Senate - See vote.utah.gov for State candidate contact info

Name Office Party
Christian Burridge Senate 11 Dem
Dan McCay Senate 11 Rep
 
Keith Grover Senate 15 Rep
Lee D. Houghton Senate 15 United Utah
Tommy Williams Senate 15 Ind American
 
Utah House - See vote.utah.gov for State candidate contact info
Jefferson R. Moss House 2 Rep
Tyler Allred House 2 Dem
 
Cory Maloy House 6 Rep
 
Brady Brammer House 27 Rep
Elisabeth Luntz House 27 Dem
Joseph Geddes Buchman House 27 Libertarian
Curt Crosby House 27 Ind American
 
Keven J. Stratton House 48 Rep
Aaron Heineman House 48 Ind American
 
Kay J. Christofferson House 56 Rep
Isaac Walters House 56 United Utah
 
Jon Hawkins House 57 Rep
Hillary Stirling House 57 United Utah
 
Val L. Peterson House 59 Rep
Gregory Hmura House 59 Ind American
 
Brad Daw House 60 Rep
Alan F. Keele House 60 Dem
 
Eric Chase House 61 United Utah
Marsha Judkins House 61 Rep
Matt Styles House 61 Green
 
Adam Robertson House 63 Rep
 
Norm Thurston House 64 Rep
Daniel Craig Friend House 64 Dem
Hal Miller House 64 United Utah
 
Francis D. Gibson House 65 Rep
Sue A. Womack House 65 Dem
 
Mike McKell House 66 Rep
Paul Jones Dayton House 66 Dem
 
Marc Roberts House 67 Rep
 
Kirk D. Pearson House 68 Constitution
Merrill Nelson House 68 Rep
Warren Rogers House 68 Ind American
Denyse Housley Cox House 68 Libertarian
Merle Travis Wall House 68 Dem
 
State School Board - See vote.utah.gov for State candidate contact info
Cindy Davis District 9
Avalie Muhlestein District 9
 
Filed County Candidates
Attorney
David O. Leavitt Attorney Rep
W. Andrew McCullough Attorney Libertarian
 
Clerk/Auditor
Jason Christensen Clerk/Auditor Ind American
Amelia Powers Clerk/Auditor Rep
 
Commission A
Teri McCabe Commission A United Utah
Tanner Ainge Commission A Rep
 
Commission B
Bill Lee Commission B Rep
Jeanne Bowen Commission B Dem
 
Sheriff
Mike Smith Sheriff Rep
 
Filed Local School Board
Alpine
Audrey Barton Alpine 1
Julie King Alpine 1
 
Carla Merrill Alpine 2
Amber L. Bonner Alpine 2
 
Sarah Beeson Alpine 3
'Afa K. Palu Alpine 3
 
Ada Wilson Alpine 5
Seth Marble Alpine 5
 
Nebo
Scott P. Card Nebo 2
 
Rick B. Ainge Nebo 4
Drew Daniels Nebo 4
 
Shanon M. Acor Nebo 5
 
Provo
Nate Bryson Provo 1
 
Melanie Hall Provo 2
Paul R. Warner Provo 2
 
McKay R. Jensen Provo 3
 
Jennifer Partridge Provo 4